Włoskie napoje – co warto spróbować oprócz wina i kawy?

Włochy słyną nie tylko z wyśmienitego wina i aromatycznej kawy, ale także z innych wyjątkowych napojów, które warto spróbować podczas wizyty we włoskich regionach. W tym artykule przedstawiamy kilka propozycji włoskich napojów, które powinny znaleźć się na liście prób każdego miłośnika kultury i smaków Italii.

Spritz

Spritz to orzeźwiający i jednocześnie słodki napój, który ma swoje korzenie w regionie Wenecji. Składa się on z wina musującego, wody sodowej, likieru Aperol lub Campari oraz kawałka pomarańczy lub cytryny. Spritz najlepiej smakuje podawany w wysokiej szklance z dużą ilością lodu.

Chinotto

Chinotto to napój, który jest bardzo popularny w południowych regionach Włoch. Jest to gazowana i orzeźwiająca cola o smaku gorzkiej pomarańczy, której receptura sięga początków XX wieku. Chinotto warto spróbować jako alternatywę dla klasycznych napojów gazowanych.

Limoncello

Limoncello to popularny włoski likier cytrynowy, który produkowany jest głównie na południu Włoch, w regionie Kampanii. Charakteryzuje się on intensywnym cytrusowym aromatem i słodkim smakiem. Limoncello podaje się zazwyczaj w małych szklaneczkach, mocno schłodzonych.

Sambuca

Sambuca to popularny włoski likier ziołowy, którego głównymi składnikami są anyż i lukrecja. Może być podawany w różnych wariantach, w zależności od regionu, ale najczęściej podaje się go z kawą lub wody mineralnej. Sambuca ma intensywny smak i zapach, który sprawia, że jest to niezwykle charakterystyczny włoski napój.

Cedrata

Cedrata to niegazowany, cytrusowy napój o smaku cytryny i cedru, który jest bardzo popularny w regionie Ligurii. Charakteryzuje się on orzeźwiającym smakiem i słodkim posmakiem. Cedrata często podaje się z lodem i kawałkiem cytryny lub pomarańczy.

Podsumowując, we włoskiej kulturze napojowej nie brakuje orzeźwiających i aromatycznych propozycji, które warto spróbować podczas podróży po Włoszech. Spritz, chinotto, limoncello, sambuca i cedrata to tylko niektóre z klasycznych włoskich napojów, które z pewnością przypadną do gustu każdemu miłośnikowi włoskich sm